MANİSA SALİHLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u andık...

 İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u andık...

İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yıldönümünde Necip Fazıl Kısakürek Sosyal bilimler Lise’nin düzenlediği organizasyonla İstiklal Marşı’nın kabulü ve  Mehmet Akif Ersoy İlçemizde anıldı.

Zafer Keskiner Tiyatro salonunda saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan törene Salihli Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, Salihli Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Garnizon Komutanı Binbaşı Kamil Karameşe, Belediye başkan yardımcısı A. Rıza Ünveren, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Alşen, İlçe Emniyet Müdürü Sayım Başaran, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Dilek, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri, oda ve dernek başkanları, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Necip Fazıl Kısakürek Sosyal bilimler Lisesi müdürü Alim Turgut; “Bayramız ve onun istiklalini ebedileştiren bir manzume olan istiklal marşı kuşku yok ki ulusumuzun ruhunu, tarihini yansıtan hiçbir zaman ölmeyecek ve ebediyen yaşayacak olan mukaddes kavramlardır. İstiklal marşını anlayabilmek ve kavrayabilmek için Mehmet Akif’i çok iyi bilmek, tanımak ve hissetmek şarttır. İstiklal Savaşı kuşku yok ki Türk Milletinin ölüm kalım harbi olmuştur. Böyle zamanlarda uluslar kendilerini var eden ve ayakta tutan esas değerlerin farkına varırlar. Mazide yaşamış atalarımız şehit dedelerimiz bize bu güzel vatanı miras bıraktı. Bundan dolayı bizler de gelecek kuşaklara bu kutsal emaneti en güzel şekilde taşımak zorundayız. Unutmayınız ki omuzlarınızda geleceğin sorumluluğu bulunmaktadır. Bu sorumluluk çalışmak ister, gayret ister yeri geldiğinde fedakarlık ister. Çanakkale Savaşını yazdığı bir şiirle anlatan anlatmakla da kalmayıp adeta destanlaştıran Akif, topyekûn milli mücadelenin yaşandığı kurtuluş savaşına istiklal marşımızı armağan etmiştir. İstiklal marşı Türk ulusunu en mükemmel bir şekilde anlatan bir destandır” dedi.

Törenin açılış konuşmasının ardından Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Yusuf Can Gökdeniz, Arif Nihat Asya’nın “Dua” adlı şiirini seslendirdi. Okunan şiirin ardından törende, yapılan İstiklal Marşı, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldılar.

Yapılan İstiklal Marşını en güzel okuma yarışmasında ilköğretim kurumları arasında dereceye giren birinci Taytan Şehit Özgür Yatakdere İlkokulundan Zeynep Büşra Yıldız, ikinci Cumhuriyet İlkokulu öğrencisi Haktan Emir Demirtaş ve üçüncü Halide Edip Adıvar İlköğretim Okulundan Fatma Zehra Karasakal, ödüllerini Salihli Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu’nun elinden aldılar.

Yapılan İstiklal Marşını en güzel okuma yarışmasında Ortaokullar arasında dereceye giren birinci Fatih Orta Okulundan Hülya Keleş, ikinci Milli Egemenlik Orta Okulundan Ecrin Aysu, Özel Salihli Düşünür Orta Okulundan Fatma Betüş Ünalan ödüllerini Garnizon Komutanı Kamil Karameşe’nin elinden aldılar.

Lise düzeyinde dereceye giren Türkbirliği Lisesi öğrenci Merve Ulusoy, Kemal Ural Anadolu Lisesi öğrencisi Beyza Ayer ve üçüncü Sekine Evren Anadolu Lisesi öğrencisi Eşe Karakoç ödüllerini Belediye Başkan Yardımcısı A. Rıza Ünveren’in elinden aldılar.

Kompozisyon yarışmasında sırasıyla dereceye giren birinci Salihli Anadolu Lisesi öğrencisi Halil Avni Güzelyurt, Sekine Evren Anadolu Lisesi’nden Beyza Nur Erpehlivan, İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Ali İhsan Aşın ödülü Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu’nun elinden aldılar.

Şiir yarışmasında dereceye giren Fatih Ortaokulu öğrencisi Hülya Keleş, Çavlu Ortaokulu öğrencisi İpek aka, Özel Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Ortaokulundan Ceren Kutlu ödüllerini İlçe Milli eğitim Müdürü İsa Dilekten aldılar.

Resim türünde dereceye giren öğrencilerden, Özel Nazmi Arıkan Fen Bilimleri İlkokulundan Amine Sedef Şirinel, Özel Salihli Düşünür İlkokulundan Işıl Işık, Mehmet Akif Ersoy İlkokulundan Ekin Türkdoğru’ ya ödüllerini İlçe Emniyet Müdürü Sayım Başaran takdim etti.

Ödül töreninin ardından şiir okuma yarışmasında ilkokullar arasında birinci olan Taytan Şehit Özgür Yatakdere İlkokulundan Zeynep Büşra Yıldız, İstiklal Marşı’nı okudu. Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin hazırladığı İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy konulu gösterinin ardından tören son buldu.

 

12-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-2018

Şehitler Mah. Ferah Cad. Hükümet Konağı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 45310 Salihli / MANİSA - 0 (236) 713 33 77

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.