MANİSA SALİHLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SALİHLİ ŞEHİT MUSTAFA SERİN ANADOLU İHL YURTDIŞINDA....

 
SALİHLİ ŞEHİT MUSTAFA SERİN ANADOLU İHL YURTDIŞINDA....

Salihli Şehit Mustafa Serin Anadolu İmam Hatip Lisesi

POLONYA’DA

            Salihli Şehit Mustafa Serin Anadolu İmam Hatip Lisesi Erasmus + Ana Eylem 2 Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar faaliyeti kapsamında 2017 Yılı Teklif Çağrısına istinaden okulumuzun yapmış olduğu (2017-1-TR01-KA219-046187_1) numaralı ‘THE WISE AND ECO-FRIENDLY CONSUMER’ başlıklı projesinin birinci hareketliliği Türkiye’nin liderliğinde, proje ortakları Romanya, Bulgaristan, Portekiz ve İtalya’dan gelen öğretmen ve öğrencilerle birlikte, 13-19 Mayıs 2018 tarihlerinde Polonya’ın Szkola Podtawowa NR 2 IM Oskara Kolgerga W,Opole Lubelskie şehrindegerçekleştirildi. Ev sahibi ortağımız İngilizce öğretmeni Monika Pietras Janoszczyk’ın çalışmalarından dolayı kendisine teşekkür ederiz. Polonya hareketliliğine projemizin lideri ingilizce öğretmeni: Nazan GÜVENÇ, matematik öğretmeni ve müdür yardımcısı: Yıldız ÖZYÜREK, matematik öğretmeni: Hatice Uysal ÇATMAKAŞ, görevli öğrenciler; Onur ELBEY, Muhammet Süleyman ERBAY, Enes YAMAN katılmıştır. 

             Proje Koordinatörü İngilizce Öğretmeni Nazan Güvenç “THE WISE AND ECO-FRIENDLY CONSUMER” (Akıllı ve çevre dostu Tüketici) projesi ve Polonya hareketliliği ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;  “projemiz iki yılı kapsayan bir projedir. Bu proje Türkiye’nin liderliğinde 6 ülkeden oluşan ortak bir çalışmanın eseridir. Projemizin hedef kitlesi 14-19 yaş arasındaki gençler ve ikincil hedef kitlemiz okul öncesi çocuklardır. Proje konumuzu seçerken, tüketim çılgınlığının dünyanın en yaygın problemi olduğunu ve sürekli tükettiğimizi ve  eşyaların kölesi olduğumuzu fark ettik. Onları satın almak için çalıştığımızı ve onların borçlarını ödemek için daha çok çalışmak zorunda kaldığımızı fark ettik. Yaşam koşullarımızın ve ihtiyaçlarımızın sürekli olarak tüketmek amaçlı değiştiğini gözlemledik. Nasıl ve neden tükettiğimizi bilmeden, amaçsızca tüketim yapmakta olduğumuzu fark ettiğimizde bu projeyi yazmaya karar verdik. Bu projemizle nasıl bilinçli tüketeceğimizi ve sadece ihtiyaçlarımızı tüketmemiz gerektiğini gençlerimize öğretmeye ve örnek olmaya çalışıyoruz. Polonya hareketliliğimizde gençlerimize üretimin ne kadar zor olduğunu ve tüketmenin ne kadar basit olduğunu anlamaları için karamel fabrikasını ziyaret ettik. Üretim aşamalarını gençlerimize gösterdik. Ev sahibi okulumuzun bahçesine küçük bir hobi bahçesi hazırladık.  Meyve ağaçları,  çiçekler ve çeşitli sebzeler dikerek çevre dostu olduğumuzu gençlerimize göstermeye çalıştık. “THE WISE AND ECO-FRIENDLY CONSUMER” projesi için, gençlerimiz ‘bilinçli tüketici, çevre dostu, üretken ve geleceğini düşünen bireyler, “Temiz Bir Dünya” temalı şarkı sözlerini yazdılar. Müzik öğretmeni tarafından bestesi hazırlanacak ve diğer hareketliliklerimizde söylemeye ve gençlerimizi bilinçlendirmeye devam edeceğiz.  Ortak  her ülke kendi kültürünü ve ülkesini tanıtmak amaçlı video sunumları ve power point sunumlarını hazırladılar. Ülkelerimizi birbirimize tanıttık. Ülkeler nasıl bilinçli tüketici olunmasıyla ilgili sunumlar hazırladılar. Bilinçlendirme çalışmalarımıza başka etkinliklerle devam ettik. Ortaklarımızla birlikte bir slogan belirledik. ‘BİR ŞEYLERİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORSAN İLK ÖNCE KENDİNİ DEĞİŞTİRMELİSİN!!!!!!!’.  

              Proje Koordinatörü İngilizce Öğretmeni Nazan GÜVENÇ okulunu, şehrini ve ülkesini yurt dışında temsil etmekten onur duyduğunu ve bu tarz farkındalık oluşturacak projeleri hazırlamaya devam edeceğini ifade etti.

 

 

 

 

Salihli Şehit Mustafa Serin Anadolu İmam Hatip Lisesi

BULGARİSTAN’DA

 

                Salihli Şehit Mustafa Serin Anadolu İmam Hatip Lisesi Erasmus + Ana Eylem 2 Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar faaliyeti kapsamında 2017 Yılı Teklif Çağrısına istinaden okulumuzun yapmış olduğu (2017-1-TR01-KA219-046187_1) numaralı ‘THE WISE AND ECO-FRIENDLY CONSUMER’ başlıklı projesinin ikinci hareketliliği 27 Mayıs- 02 Haziran 2018 tarihlerinde Bulgaristan’ın Vratsa şehrindeki Joan Ekzarh Language Schoolda gerçekleştirildi. Ev sahibi ortağımız tarih öğretmeni Elizabeta DIMITROVA’nın çalışmalarından dolayı kendisine teşekkür ederiz. Bulgaristan hareketliliğine Projemizin lideri İngilizce öğretmeni: Nazan GÜVENÇ, Edebiyat öğretmeni ve müdür yardımcısı: Emrah UTANGAN, Felsefe öğretmeni Ednan ARAS ve görevli öğrenciler; Mehmet Emre TEL, Şerif ÇERÇİ, Emre CEYLAN katılmıştır.  Projemiz dünyanın en büyük problemlerinden biri olan ‘TÜKETİM ÇILGINLIĞI’ konusu hakkında hazırlanmıştır.

                Karışık milliyet grupları ile Bulgaristan’ın Vratsa şehrindeki Joan Ekzarh Dil Okulunun hazırladığı kültürel gezilerle Ledenika Magrasını, Belogradchik Kayalıklarını ve Magura Magrasını ziyaret ettik.Vratsa şehrinin valisini tüm gruplarla birlikte ziyaret ettik. Vratsa Valisi’ne ilgisinden dolayı teşekkür ederiz. Projemizin genel amaçlarını yerine getirmek amaçlı geri dönüşüm çalışmalarını tüm gruplar birlikte gerçekleştirdik. Birlikte sabunlar, reçeller, gazeteden çantalar, bileklikler….. gibi doğal ürünler yaptık. Öğrencilerimize üretimi öğretmek amaçlı peynir fabrikası ziyaretimizi gerçekleştirdik. Üretimin tüm aşamalarını gençlerimize gösterdik. Üretmenin önemli olduğunu tüketirken daha bilinçli bir şekilde tüketilmesi gerektiğini gösteren sunumlar yaptık. Tüm ortaklar kendi kültürlerini ve ülkelerin tanıtan sunumlar yaptılar. Reklamların tüketim üzerindeki etkisini ölçmek için bilinçlendirme sunumları yaptık. Geri dönüşüm aktiviteleriyle, dolu dolu bir hareketlilik gerçekleştirdik. Başarılı çalışmalarından dolayı ev sahibi ortağımıza, emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilere teşekkür ederiz. Ev sahibi ülke tüm misafirlerine Bulgaristan kültürünü ve geleneksel yemeklerini tanıtmak amaçlı veda partisi düzenledi. Bulgar öğretmen ve öğrenciler kendi elleriyle bu yemekleri yapıp bizlere sundular. Emeklerini ve sevgilerini kattıkları bu kültürel zenginlikte hepimiz ayrı bir heyecan yaşadık ve onore olduk. Yeni kültürleri tanımak için heyecanımız devam ediyor. 07-13/10/2018 tarihlerinde üçüncü hareketliliğimizi Portekiz’in bir kenti olan Porto’nun kuzeyinde MAİA şehrine gerçekleştireceğiz.    

                    Proje Koordinatörü İngilizce Öğretmeni Nazan GÜVENÇ okulunu, şehrini ve ülkesini yurt dışında temsil etmekten onur duyduğunu ve çeşitli farkındalık oluşturacak, gençlerimizi bilinçlendirecek projeleri hazırlamaya devam edeceğini bildirdi.

12-06-201812-06-201812-06-201812-06-201812-06-201812-06-201812-06-201812-06-201812-06-201812-06-2018

Şehitler Mah. Ferah Cad. Hükümet Konağı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 45310 Salihli / MANİSA - 0 (236) 713 33 77

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.